Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Umuma  mahsus,Hizmet, Hususi, ve Diplomatik geçişlik sahipleri vizeye tabidir.

Başvurular mülakat şeklinde yapıldığından ABD Büyükelçiliği’ne şahsen müracaat yapılması gerekmekte olup,Amerikan Elçiliği buluşma sistemi le iş koşturmacasındadır.Averaj olarak 1 hafta sonrası için buluşma oluşturulmaktadır.Uzman ekibimiz sizin adınıza sistem girişinizi ve randevunuzu oluşturmaktadır.Uzun yılların tecrübesine dayalı olarak Amerikan Büyükelçiliği/Konsolosluğunun istemiş olduğu evraklar toplumsal statünüze ve gezi planınıza nazaran hazırlanmakta olup,mülakat süreci  ve psikoteknik mevzularda deneyimlerimizi sizinle paylaşmaktayız.

Dosyanız ile ilgili yönetimsel işlem süreci olmaması halinde vizeniz averaj 3- 4 iş günü içinde sonuçlanırken,yönetimsel işleme alınan pasaportlar 4- 6 hafta içinde sonuçlanabilmektedir.

ABD vize müracaat formunda verecek olduğunuz bilgilerin, müracaat evraklarında bulunan bilgilerle uyum göstermesi en mühim kriter bulunduğunu belirtiriz.

Vize kategorinizle ilgili evraklar size  e- mail olarak uzmanlarımız tarafınca iletilecek olup,evraklarınızı kargoyla  bizlere göndermeden ilkin size ileteceğimiz  biçim bilgilerini de doldurarak tarafımıza göndermenizi önemle rica ederiz.

ABD Vizesi çoğu zaman 10 senelik olarak sonuçlanmaktadır.

ABD vizesi için fotoğraf boyutu 5*5 ‘dir.

ABD vizesinde DS160 formları öncesinden doldurularak hazırlandığı için siz Konsolosluğa gitmeden ilkin  formlarınız kendilerine online olarak ulaşmaktadır.ABD formunda verilen cevaplar vize alımınızı direkt etkilemektedir.

Vize Türleri

Vize Kategorileri

A Vize – Diplomatik Vize. Diplomatik kanallarla verilir.

B Vize – İş yada Seyahat Amaçlı Geçici Ziyaretçiler. Eğer ABD’da yalnızca iş yada seyahat ve gezinsel amaçlarla bulunuyorsanız B-1 (iş) ya da B-2 (seyahat) vizelerine başvurmalısınız. Bu durumda iş, Amerikan şirketi olmayan bir şirket için çalışan kişinin konuşma, görüşme, eğitim benzer biçimde amaçlarla ABD’ye gelmesi anlamındadır. Bu vizeyle ülkeye gelmişseniz bir ABD şirketiyle birleşebilirsiniz fakat orada çalışamaz yada bir Amerikan şirketini işletemezsiniz. Sadece mülk alabilir ve antak kalma imzalayabilirsiniz. B-2 vizesi işle ilgili herhangi bir faaliyette bulunamazsınız anlamına gelir. B-1 vizesi en fazla bir yıl, B-2 ise en fazla bir ay ülkede bulunmanıza izin verir. B-2 vizesini istediğiniz çoğunlukla kullanabilirsiniz. Eğer ABD’de yazlığınız var ise ve kendi ülkenizde başka kalıcı bir konutunuz bulunduğunu kanıtlayabilirseniz senenin altı ayını ABD’da geçirmeniz ve her giriş yaptığınızda vizenizi kullanmanız mümkündür. B tipi vizeler artık en fazla on yıl süreyle geçerlidir.

C Vize – Transit Geçiş Vizesi.

D Vize – Mürettebat. Vapur ve Tayyare personeline verilir.

E Vize – Yatırımcılar ve Tüccarlar. E türü vizeler bir seferde en fazla beş yıl için geçerlidir ve burada kota sınırlaması yoktur, ABD ile bu mevzuda antlaşması olan ülkelerin vatandaşları bundan faydalanır. Çalıştığınız Amerikan şirketi size yada sizin vatandaşınız olan bir başkasına ilişkin olabilir. Bu firmanın ticari faaliyetlerinin minimum %50’si ABD ile kendi ülkeniz içinde gerçekleşmelidir. Ek olarak firmanın çalışanları da işverenleriyle aynı milliyete doğal olarak olmalıdır. Vizenize kefil olan işveren adına çalışıyor olduğunuzu ya da kendiniz işveren olduğunuzu kanıtlamalısınız. E-2 türü vizeler yalnızca bir ABD şirketinin (büyüklüğü ne olursa olsun) %50 oranında yatırımını üstlenmiş kişilere yada bu şekilde kişiler için çalışanlara verilir. E türü vizeler kalıcı yerleşme hakkı vermez fakat ABD’de uzun bir süre kalmanızı sağlayabilir.

E türü vizenin tanımış olduğu ayrıcalıklar

– ABD’da siz yada bir vatandaşınız tarafınca nakit yatırım yapılmış (minimum 100.000 Dolar) bir ABD şirketinde yasal olarak çalışabilirsiniz.
– E-2 vizenizin süresi bitinceye kadar istediğiniz kadar ABD’ye giriş çıkış yapabilir yada ülkede kalabilirsiniz
– Vizenizin süresini kaç kez uzatabileceğiniz mevzusunda yasal bir sınırlama yoktur.
– E-2 vizesi almak için lüzumlu koşulları sağladığınız sürece ABD’de uzun bir süre kalabilirsiniz.
– Eşiniz ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarınız da vizeden faydalanır

E türü vizenin Sınırları
– Bu vizeler yalnızca ABD’yle tecim antlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına verilir.
– Yalnızca E-2 vizenize kefil olan işveren yada sahibi olduğunuz şirket adına çalışabilirsiniz
– Sizinle gelen akrabalarınız ABD’de sizinle kalabilir fakat çalışamaz
– Çocuklar 21 yaşına geldiklerinde ABD’de yaşamaya devam etmek isterlerse kendileri vizeye başvurmalıdır
– I-94’ünüzü her yıl yenilemelisiniz

F ve M Vizeler – Öğrenciler. F türü vizeler tam zamanlı bilimsel nitelikli eğitim yada dil eğitimi alan öğrencilere; M türü vizeler mesleki yada teknik eğitim alan ya da bilimsel nitelikli olmayan başka şekillerde eğitim alan öğrencilere verilir. Her ikisinde de başvurmanın getireceği ayrıcalıklar ve ikisinin de sınırları neredeyse aynıdır yalnızca M vizeniz var ise kampus içinde yada haricinde eğitim gördüğünüz alanın uygulaması kabul edilebilecek bir işte çalışabilirsiniz. Bu vizelere başvurmadan ilkin ABD’de bir okul tarafınca kabul edilmiş olmanız gereklidir ve yalnızca vizenin adına çıkmış olduğu okulda okuyabilirsiniz. Eşiniz ve minik çocuklarınız göçmen olmayanlara verilen vizeyi alabilir.

G Vize – Dış ilişkiler uzmanı. Internasyonal organizasyon. BM ve benzeri organizasyonlar için.

H Vize – Geçici İşçiler. Çalışmasına izin verilen ve ABD’de oturmayan fazlaca sayıda yabancı H türü vizeyle girmiştir sadece bu vizenin dört tipi vardır. INS’ye (göç hizmetleri) başvurmadan ilkin sağlam bir iş teklifi almış olmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.
H1-A vizeler ABD’de geçici olarak çalışan hemşireler içindir.
H1-B vizeler “uzmanlık isteyen işlerde” şu demek oluyor ki üniversite yada yüksek okul mezunu olmayı gerektiren işlerde çalışan geçici işçilere verilir. Bunların %44’ü bilgisayar ve teknolojiyle ilgili alanlarda çalışanlara verilir – bilhassa programcılar ve mühendislere. %26’sı fizik terapistlere yada mesleki terapi uygulayanlara verilir. H1-B vizeleri kotaya tabidir ve bu kota yakın zamanlarda yılda 115.000’e çıkarılmıştır. Böylece mali senenin sonlarında H1-B vizesi almak zorlaşmaktadır. İşverenlerin olası çalışanlar için yedi günde vize almasını elde eden “hızlandırılmış” sistem yardımıyla müracaat süreci kolaylaşmıştır. İşverenin INS’ye bir dilekçe (kefil bulunduğunu gösteren bir biçim) vermesi ve Emek verme Bakanlığı’na da “işçi durumu başvurusu” verilmesi gerekmektedir. Bunlar onaylandıktan sonrasında işçi kendi ülkesindeki konsolosluğa başvurabilir.
H-2 vizeler ABD’de azca bulunan niteliklere haiz olanlara verilir. Teknisyenler ve becerikli tüccarlar bu vizeye başvurabilir.
H-3 vizeler stajyerlere verilir. Yetişim, gelecekte çalışılacak ABD dışındaki bir ülkedeki iş için olmalıdır.
H türü vize yalnızca başvurunuza kefil olan işveren için çalıştığınız sürece geçerlidir. Eğer iş değiştirirseniz yeni işvereninizin yazacağı bir dilekçeyle tekrardan vizeye başvurmalısınız. İster aynı işverenle olsun ister başkalarıyla da çalışın H türü vize en fazla altı yıl geçerlidir. Süresi bittiği süre tekrardan başvurmadan ilkin ABD haricinde minimum bir yıl yaşamalısınız.

I Vize – Basın Temsilcileri. Bu vize kendi ülkesinde basında, radyoda, film sektöründe yada televizyonda çalışan kişilere verilir. Birden fazlaca kez giriş yapabilecekleri şekilde ve uzun süreliğine verilir. Vizeyi alanların yalnızca vizenin verildiği işte emek harcamaları gerekmektedir. Özgür çalışan kişiler ABD’de imzalanan bir iş kontratı sağlayabilmelidir.

J Vize – Değişiklik Ziyaretçileri. J-1 türü vizeler ABD Haber Ajansı’nın (USIA) onayladığı belirli bir ziyaretçi değişiklik programına katılmak için ABD’ye gelmenizi sağlar. Daha çok bilgiyi http://usinfo.state.gov/ adresinden alabilirsiniz. Bakmak zorunda olduğunuz kişilere J-2 vizesi verilir. USIA, BUNAC benzer biçimde programına katılmaya hak kazananlara J-1 vizesi veren organizasyonlara destek olur. 12 ila 18 ay süresince geçerlidir ve birden fazlaca kez giriş yapmanıza olanak verir. Fazlaca çeşitli mesleklerde çalışıyor olabilirsiniz fakat organizasyonun programında belirtilenlerle sınırlanırsınız.

K Vize – Nişanlı. Yalnızca bir ABD vatandaşının nişanlısı yada eşine verilir. K türü vize yalnızca eş yada nişanlı ABD’nin dışındaysa verilir.

L Vize – Şirket İçi Transferler. L türü vizeler ABD’ye işvereni; şirketinin yan kuruluşları, şubeleri yada bağlı şirketleri için çalışmaya gelen belirli yöneticiler, idareciler yada uzmanlık bilgisi olan çalışanlara verilir. Bu vize yöneticiler ve idareciler için yedi, uzmanlık bilgisine haiz çalışanlar için beş yıllığına geçerlidir ve birden fazlaca kez giriş yapmalarına olanak verir. Anonim firmalar, limitet firmalar, ortaklıklar ve tek kişinin sahibi olduğu firmalar ve daha pek fazlaca şirket türü bundan faydalanabilir. Kalıcı oturma izni almak için bu vize muhtemelen en iyi yoldur.

L türü vizenin tanımış olduğu ayrıcalıklar
– ABD’ye aktarma olabilir ve aslına bakarsan ABD haricinde çalıştığınız bir firmanın ABD’de bulunan şubesi, taşeronu, ortağı yada yan kuruluşunda yasal olarak çalışabilirsiniz.
Kolayca verilir
– L-1 durumunuz sona erene kadar ABD’ye giriş çıkış yapabilir yada orada aralıksız kalabilirsiniz
Eşiniz ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarınız vizeden yararlanabilir
– Amerikan şirketinde yönetici yada yönetici olarak L-1 vizesine sahipseniz ve emek harcayarak yeşil karta başvurmak istiyorsanız işiniz fazlaca kolaylaşır
– ABD’ye girdiğinizde I-94’ünüz L-1 sürenize nazaran verilir

L türü vizenin sınırları
Yalnızca L-1 vizenize kefil olan işveren için çalışabilirsiniz ve bu Amerikan şirketi kesinlikle ülkenin haricinde aslına bakarsan çalışmakta olduğunuz firmanın şubesi, taşeronu, yan kuruluşu yada ortağı olmalıdır
Başlangıçta bir (yeni Amerikan şirketi) yada Amerikan şirketi bir yıldan uzun süredir sizin şirketinizle iş yapıyorsa üç yıllığına verilir. ABD’de yedi senedir bulunuyorsanız yada yönetici yada idareciyseniz vizeniz bir seferde iki yıl uzatılabilir. Çocuklarınız 21 yaşına vardığında ABD’de kalmak isterlerse kendi vizelerine başvurmalıdır

O, P ve R Vizeler – Belirli Meslekler için Geçici Emek verme Vizeleri. 1990 Göç Yasası belirli alanlarda geçerli olan bir takım emek harcama vizesi getirmiştir. O ve P vizeler tecim, bilim, sanat, eğitim, eğlence ve atletizm alanlarında fazlaca yetenekli yada başarıya ulaşmış kişilere verilir. R türü vizeler din adamları içindir. Müracaat esnasında destek verebilecek uygun bir şahıs yada kuruluşun yazılı taahhüdü gerekir. Bu vizeler genel anlamda (festivaller benzer biçimde) belirli bir vaka yada etkinlik için verilir ve bu faaliyetin süresi süresince en fazla üç yıllığına geçerlidir.

Q Vize – Internasyonal Kültürel Değişiklik Programlarına Katılmak için ABD’ye Gelen Değişiklik Ziyaretçileri. Takma adı “Disney Vizesidir” zira ortaya çıkması için bu müessese kulis faaliyetlerinde bulunmuştur. Q türü vizeler Amerikalılarla uygulamalı bir eğitime katılacakları yada Amerikalılarla ülkelerinin tarihini, geleneklerini yada kültürünü paylaşacakları bir işte çalışacak kişilere verilir. Dadılar, au pairler (normalde J-1 vizesi almaları gerekir) yada değişik sanatların öğretmenleri faydalanabilir. Vize 15 ay süresince geçerlidir ve işveren tarafınca başvurulması gereklidir. Belirli değişiklik programlarıyla ilgili olmadığı için J vizesinden farklıdır.

S Vize – Adli Vakalar yada Casusluk Vakalarında Data Sağlayanlar. Yabancı uyruklulara Amerikan gizli saklı servisi yada polise verecekleri mühim bilgiler karşılığında ABD’de kalma ve yaşama olanağı verir.